نگاهی به لوگوی موزیلا

لوگو موزیلا
موزیلا، که در زمینه توسعه اینترنت و برنامه های کاربردی آن فعالیت می کند، سالها پیش در کالیفرنیای امریکا تاسیس و شروع به فعالیت کرده و اکنون با مرورگر فایرفاکس خود شناخته می شود.در تحلیل لوگوی این شرکت به چند نکته باید اشاره کرد :
اول رنگ آن. در لوگو از دو رنگ نارنجی و آبی بعنوان رنگ پایه استفاده شده است.
در روانشناسی رنگها و مباحث بازاریابی می دانیم که رنگ نارنجی حس وجود یک رابطه دوستانه را القا می کند. رنگ آبی نیز انتقال دهنده حس اعتماد و همچنین قدرت به مخاطب است. فایرفاکس با استفاده از این دو رنگ، در پی نزدیک نشان دادن خود به مخاطب، در جهت شکل دهی به شخصیت برندش می باشد.
در تحلیل نمادهای موجود در لوگو، ابتدا به وجود یک روباه در آن اشاره می کنیم. روباه در فرهنگ امریکا نماد دانایی و دارای شخصیتی راهنما است. خصیصه ای که به نظر می رسد برای نسبت دادن به یک مرورگر مناسب به نظر می رسد. این روباه دانا در لوگو به دور کره زمین پیچیده، که این وضعیت روباه، به دانایی او در ذهن مخاطب می افزاید. همچنین محاط بودن روباه به کره زمین نشان از جامعیت کارکرد آن نیز دارد. این کره زمین مفهوم World Wide Web را نیز تداعی می کند.
انتهای دم روباه هم که به رنگ زرد مایل شده و حالت نوک تیز و آتش مانند پیدا کرده، انتقال دهنده پیشرو بودن، جنگجویی، روحیه رقابت پذیری و چابکی می باشد و حس گرمی به مخاطب القا می کند.
دایره ای شکل بودن لوگو هم طبق تحقیقات به مخاطب حس تعامل و ارتباط، صمیمیت و نزدیک بودن می دهد.

برچسب‌ها,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *